Na váhu! Jak si vede Česká republika ve světovém průměru?
Pokud se podíváme na země, ve kterých se lidé dožívají nejdelšího věku, kromě Japonska, Monaka a Singapuru se na předních příčkách objeví ještě Macao, San Marino, Andorra, Hong Kong, Austrálie, Itálie a Kanada. Oproti tomu se nejméně dožívají lidé obývající Africké země, jako například Namibie, Čad, Gabon nebo Afghánistán.
Na statistikách se pak odráží výše dětské úmrtnosti, kvalita zdravotní péče, míra bezpečnosti země a samozřejmě i zdravý životní styl a míra stresové zátěže. Za Českou republikou se umístili například Argentina, Polsko, Slovensko, Maďarsko nebo Sýrie, kde je délka dožití asi o dva roky nižší než u nás. Česká republika si ale na žebříčku nevede nejhůře (jsme na 71. místě z 228 měřených zemí). Pár návyky bychom se však jistě mohli přiblížit například Itálii, kde je věk dožití v průměru až o čtyři roky vyšší.
Péče jako v Monaku a ve Švýcarsku
Zdravotnickou péči jako v Monaku si asi přes noc nevykouzlíme. Dbejme však na prevenci! Studie potvrdily, že lidé se sklony k úzkostem vedou delší život z toho důvodu, že nepodceňují příznaky a častěji navštěvují doktory. I toto může být jeden z důvodů, proč se muži dožívají v průměru nižšího věku než ženy. Mají totiž pocit, že nemoc rozchodí a nekontaktují lékaře včas.
Tipy z Řecka, Španělska a Itálie
Všechny tyto země jsou na žebříčku před námi. Co se od nich můžeme naučit? Slyšeli jsme to už nesčetněkrát. Středomořská dieta prokazatelně zlepšuje zdraví. Nejeden odborník na zdravý životní styl doporučuje zvýšit konzumaci ryb a zeleniny. Náhrada másla za olivový olej Vám pak může doslova prodloužit život.
Japonské kouzlo
V Japonsku se občané určitě stresují víc než třeba na sluníčku ve Španělsku, kde si lidé dopřávají pravidelnou siestu. Japonská vláda se však rozhodla bojovat s nadváhou a nezdravým životním stylem. Jídlo se zde dá koupit v malých porcích. Na pultech není problém najít čerstvé a zdravé potraviny. Japonci milují rýži, celozrnné obilniny, zeleninu, ryby, tofu a mořské řasy. Největší kouzlo Japonska však spočívá v jejich štíhlosti. Obezitou trpí pouze 4% obyvatel a průměrné BMI průměrného Japonce je 22,6. Oproti tomu v České republice trpí obezitou 26% obyvatel. V Itálii je to necelých 20 % s průměrným BMI 26. A jak jste na tom Vy osobně? Nadváhu u mužů měříme při obvodu pasu vyšším, než 94 cm, u žen u obvodu pasu nad 80 cm.