Bavlněné nebo jednorázové?

Když se mi v roce 1991 narodilo první dítě, ve světě už asi existovaly jednorázové plínky pro miminka, ale v České republice je ještě nikdo neznal. A to jsem si užila praní a žehlení klasických bavlněných plen. Problém nebylo praní, ale sušení, protože i když byl červen, tak když přišel deštivý týden, tak plínky nebylo kde sušit, topení přes léto netopí a v byt se proměnil v deštný prales se stoprocentní vlhkostí. Museli jsme rychle dokupovat další plínky, aby měl náš chlapeček do čeho čůrat.

plínky

Když se později narodila dcera, použily se pochopitelně opět bavlněné plínky, ale v té době se daly už koupit první jednorázové plínky. Protože jednorázové plínky jsou jednoznačně výhodnější, začala jsem je používat pro dceru na noc. Dcera už přes den plínky nepotřebovala a těžko říct, jestli to mělo nebo nemělo vliv na rychlost odnaučení se plínek v noci, ale s jednorázovými plínkami se dle mého názoru doba prodloužila. Jednoznačně víme, že bavlněné plínky, když se dítě do nich vyčurá, tak začnou po čase chladit a dítě se začne vrtět a dá vám najevo, že není v pohodlí suché plínky. S jednorázovými plínkami toto odpadá a dítě se tak pomaleji učí poznávat svoji potřebu zavolat si o nočník.

Nevzdávejte se bavlněných plínek jen pro svou pohodlnost. Jednorázové plínky jsou nesmírnou zátěží pro ekologii, protože jejich doba rozpadu je 200-400 let a dítě jich za svoje mládí potřebuje až tunu. Jsou to velmi nepříznivá čísla a je pochopitelné, že výrobci jednorázových plínek o nich veřejnost neinformují.

maminka

Dávat dětem látkové pleny pro novorozence https://delamedoplen.cz/latkove-pleny/novorozenecka-plena/ vám někdy doporučí i ortoped, protože balením na široko pomáháte správnému vývoji kyčlí. Používáním bavlněných plen pomáháte ekologii, i kdybyste začali používat bavlněné plínky přes den a přes noc využívali pohodlí jednorázových plen.