Dřevěné palety se těm plastovým nemohou rovnat


Každý z vás bude s velkou pravděpodobností znát dřevěné palety. Objevují se ve skladových prostorách logistických firem a tu a tam se s nimi setkáte i v obchodních domech při přepravě domácích spotřebičů, a jsou i každodenním průvodcem zboží ve stavebninách. Jejich výroba je velice jednoduchá, hrubě opracované řezivo se pouze sbíjí ocelovými hřeby, a od žádné palety neočekávejte hladkou povrchovou úpravu. I přes takto primitivní technologii výroby disponují dřevěné palety obrovskou nosností, můžete na jejich pomyslný hřbet naložit až dvě tuny nákladu.

paleta ze dřeva

Jenže, jak jde čas a paleta putuje z místa na místo, tisíce kilometrů od místa výroby, postupně sbírá z okolního prostředí vlhkost, prach, plísně, hnilobu, dřevokazné houby a spoustu dalších nečistot, rychle stárne a začne se rozpadat. Její nosnost klesá pod únosnou mez, a to je chvíle, kdy se jako nepoužitelný kus ocitá na skládce, anebo jí někdo využije pro výrobu nábytku.

dřevěné palety

Životnost dřevěných palet je velmi krátká, a to je jedním z hlavních impulsů tvůrců logistické techniky, aby tuto situaci řešili radikálním způsobem. A povedlo se, zrodily se plastové palety, ze speciálního tvrzeného materiálu, jehož nosnost je více než dvojnásobná, v porovnání s dřevěnými paletami, ale to není vše.

Plastovou paletu velmi dobře udržíte čistou, na nečistoty platí docela obyčejný saponát s vodou a dezinfekční přípravky. Na povrchu plastu se neudrží plísně a palety jsou netečné vůči vlhkosti. Můžete je nechat stát venku na dešti třeba celý měsíc, a nic se nestane – kdybyste to provedli s dřevěnou paletou, byla by brzy na odpis.

Plastové palety Schoeller Allibert se velmi dobře osvědčily při transportu tzv. IBC kontejnerů, což jsou skládací boxy o objemu tisíc litrů, určené pro přepravu ovoce a zeleniny ve zpracovaném tekutém a polotekutém stavu. Na jednu paletu lze naložit až pět těchto kontejnerů, při maximální hmotnosti nákladu pět tun.