Nakupujte ekologicky
Naše planeta je stále více zatěžována odpadem a nešetrným zacházením vůči životnímu prostředí. Aby se toto změnilo, každý musí pracovat na svých návycích. Jedním ze způsobů, jak se chovat šetrněji jsou nákupy, kdy svým rozhodnutím můžeme podporovat vývoj šetrných výrobků a odvětví.
Pozor na spotřebu
Dejte si pozor na spotřebu svoji i vašich spotřebičů. Co se týče potravin, kupujte jen to, co víte, že zvládnete zkonzumovat, aby pak nakonec polovina vašeho nákupu neskončila v odpadkovém koši. Při nákupu spotřebičů sledujeme jejich energetickou spotřebu a také materiál, ze kterého byly vyrobeny.
Lokálně
Při nakupování výrobků je dobré volit lokální zboží, které nemuselo procestovat kilometry v letadla s vysokou emisí skleníkových plynů, aby se dostalo až na pult. Zároveň je podporována lokální ekonomika.
Bez obalu
Pokud máte tu možnost, vybírejte potraviny bez obalů. Jsou obchody, kde si přenesete své vlastní taštičky a zboží si do nich navážíte například www.bezobalu.org. Pokud jinou možnost nemáte, zkuste šáhnout po obalu, který je možné vrátit (vratné lahve), či je dobře recyklovatelný.
Ekologicky šetrný výrobek
Jedna z věcí, která může usnadnit vaše rozhodování při nákupu je značení Ekologicky šetrný výrobek, který uděluje Ministerstvo životního prostředí. Tato značka zeleného „éčka“ spotřebitele informuje o větší šetrnosti k životnímu prostředí v porovnání s jinými výrobky podobného typu.
Oblečení
Zkuste vybírat oblečení z přírodního materiálu a nejlépe, když pochází ze země, kde ho nakupujete. Další možností je využití second handů, kde můžete najít originální kousky a svým počínáním šetříte jak své peníze, tak své životní prostředí.
Fair-trade
Fair-trade neboli férový obchod je ukazatelem dodržování lidských práv a práv zvířat. Velké množství potravin a oblečení je právě vyráběno, pěstováno a dováženo ze zemí třetího světa, kde často dochází k porušování sociální spravedlnosti.
Hygienické potřeby
Další samostatnou kategorií jsou hygienické potřeby v podobě jednorázových vložek, tampónů a plen. Často obsahují absorpční materiály, které sice dobře sají, na druhou stranu se nerozkládají. Kombinace buničiny a plastu neumožňuje recyklaci, a tak nakonec tyto hygienické potřeby končí ve směsném odpadu. Alternativní variantou jsou pratelné látkové vložky a plenky, menstruační kalíšky a tampony z mořské houby.
Možná výsledek svého chování neuvidíte hned druhý den, ale rozhodněte to stojí za úsilí se starat o naše prostředí, ve kterém žijeme.