Vyrobte si ideální parfém!
Někdo má svoji ideální a oblíbenou vůni celé roky, a proto nechápe, že někdo vůně střídá. Někdo však svoji ideální vůni ještě nenašel. Může se také stát, že změnou v životě najednou přijde potřeba změnit právě vůni, ale jiná než ta, kterou jste doposud používali se vám nezdá dost dobrá!
• Alkohol či olej jak základ
Parfém může být založen na olejové či alkoholové bázi. S alkoholovým základem máte jistotu, že se v ní všechny složky výborně rozpustí a vůně vám pak vydrží déle. Pokud jste ale nadšencem do přírodní kosmetiky, je pak varianta olejové báze pro vás jistě jasnou volbou. Pokud se chystáte na první pokus výroby vlastní vůně, určitě zkuste nejprve olejovou verzi. V případě, že nebude ideální, můžete ji pak použít třeba jako tělový olej.
• Éterické oleje
Pokud jste si tedy vybrali základní bázi, doplňujete ji následně o kompozici éterických olejů. Právě poměr těchto složek pak vytváří výslednou vůni. Kompozice se vždy skládá ze tří základních skupin vůní. Jistě to znáte z popisků vašich oblíbených parfémů. Lehké části svrchních vůní, to je hlava. Ty ucítíte z vůně jako první a velmi rychle vyprchají. Často to jsou vůně citrusu či bergamotu.
Střední tóny vůně, tak zvané srdce parfému, to jsou sladké, svěží či středně těžké vůně, jako je třeba růže, vanilka, jasmín či levandule.
Zemitým základem pak bývají dlouhotrvající výrazné, těžké a dřevité tóny vůní. Sem patří třeba cedr, pačuli, cypřiš nebo santal.
• Výroba
Přichystejte si malou lahvičku s víčkem, kapátko a mandlový či jojobový olej. Dále samozřejmě vybrané éterické oleje, které chcete ve vůni mít. Jako první si namíchejte vonné esence. Podle vašich preferencí pak mícháme jednotlivé kapky vybraných esencí a zapisujeme si, kolik kapek, čeho dáváme, abychom následně v případě, že nebudeme spokojeni s výsledkem, mohli vůně jednoduše upravovat.
Pokud máte kompozici, která vám vyhovuje, teprve ji mícháme do olejového základu parfému. Na 10 mililitrů olejového parfému bychom měli mít připraveno asi 40 kapek vonné kompozice.